Ezgi- 26.03.2020

Son zamanlarda tüm sohbetlerimizi, düşüncelerimizi karantina sarmışken kendi sıkışmışlığımdan eski alışkanlıklarıma dönerek kurtulmaya çalışıyorum. Açık Radyo’daki programlar dönem dönem birçok derdimi çözmüştü şimdi de gündem dışı konularla ilgili birkaç programı kayıtları aracılığıyla dinleyerek benzer bir çözüm arıyorum. Programcılar, ilgimi çeken konulardan konuşurken ben de sohbet eden tanıdıklarımı dinliyor gibi hissediyorum. Ve radyo ya da podcast gibi görüntüye değil de sese odaklandığım medyalar meditatif etki de yapıyor.

Bu süreçte dinlediğim birkaç programdan kısa kısa bahsedeceğim. Umarım size de bana geldiği gibi iyi gelir.

1) Botanitopya

Benan Kapucu’nun haftada bir yaptığı programın kendi tanıtımı şöyle; Bitkiler âleminin tuhaf ve muhteşem dünyasını belgeleyen botanik sanatına dair her şeyin konuşulacağı bir program.

Şimdiye kadar hakkında program yaptığı bitkilerden bazıları: Servi, Sümbül, Domates, Haşhaş, Patates, Nar, İncir, Gül. Bitki türleri dışında bitki ressamlığından, bitkilerin kıtalar ve coğrafyalarından ve Şair Emily Dickinson’dan bile bahsediyor. Program arasında çaldığı müzik de cabası. Boanitopya’nın twitter hesabı da ek bilgiler verebiliyor. https://twitter.com/botanitopya

http://acikradyo.com.tr/program/botanitopya

Kayıt Arşivi’ni tıklayarak kayıtlı programlara erişebilirsiniz.

 

2) Sosyal Müzik

Gonca Açıkalın ve Sina Hakman’ın program mottosu “Caz ve cazdan etkilenen müzikler.” Çaldıkları güzel parçalarla beraber, hoş sohbetleriyle de siz dostluk yapacaklardır. Programda çaldıkları parçaların listesini de alt kısımda görebilir ve yeni keşifler yapabilirsiniz. Son bir yılda çaldıkları parçaların bir de spotify listesini hazırlamışlar. https://open.spotify.com/playlist/1NFl6xZoLK5kU7IaYkePhj

http://acikradyo.com.tr/program/sosyal-muzik

 

3) Çıplak Ayaklarla Dans

Program bilgisi: Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan bu sezonda İstanbul’daki Dans Stüdyoları Tarihi’ni ele alıyorlar, tabii güncel dans sahnesinden son gelişmelerle beraber.

Bu program benim de radarıma yeni girdi. Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan bildiğimiz Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan iki haftada bir değişik konukları ağırlayarak farklı disiplinlerden örnekler sunuyorlar. Sorularının dans, beden ve hareket etrafında dolanmasıyla bakış açımızı değiştirirken yeni sanatçılar ve sanatlarla tanıştırıyorlar.

http://acikradyo.com.tr/program/ciplak-ayaklarla-dans

 

4) Sinefil

Melis Behlil ve Yeşim Burul her hafta sinema dünyasından haberlerle bize güncel bilgiler verirken ağırladıkları konuklarıyla da bizi sinemacılarla bir araya getiriyor. Evde kaldığı için izleme sıklığı artanlara izleyecekleri filmlerin yönetmenleri ile bir sohbet de vaat edebilir.

http://acikradyo.com.tr/program/sinefil

Kayıt Arşivi’ni tıklayarak kayıtlı programlara erişebilirsiniz.

5) Tuna’nın Beri Yanı

Muammer Ketencoğlu, “Balkan ağırlıklı etnik müzik.” mottosuyla Balkan’ların müziklerini haftada bir bizimle paylaşıyor. Balkan tarihiyle ve müzikleriyle ilgili bilgiler ve anekdotlar da müzik aralarında…

http://tunaninberiyani.blogspot.com/

 

Ek olarak;

Hariçten Sanat,  Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam, Türlerin Yaşam Hakkı

Açık Radyo’nun web sitesinden diğer programlara ulaşıp daha çok ilginizi çeken bir tane de bulabilirsiniz.

Herkese sevgiler…

Not: Fotoğraf Çıplak Ayaklar Kumpanyası web sitesinden alınmıştır. https://ciplakayaklar.com